03-6-255-255

דברים שכדאי לדעת על הרטבה במיטה

הרטבה במיטה היא תופעה נפוצה מאוד העשויה בהחלט להימשך גם אחרי הגילאים המקובלים לגמילה טבעית, דהיינו גילאי שלוש עד ארבע. למעשה, גם ילדים בני חמש, שש ועשר שנים, ואפילו בני נוער, סובלים מהרטבת לילה – אם כי השיעור הולך וקטן ככל שמתקדם הגיל. לפניכם סקירה של כמה עובדות שחשוב לדעת על הרטבה במיטה.

 

בעיה פיזיולוגית עם נטייה תורשתית

עד לפני מספר שנים, ההתייחסות אל הרטבה במיטה הייתה פסיכולוגית מעיקרה. אמנם עם השנים הלך והתברר כי קיים לבעיה זו מרכיב פיזיולוגי, אולם הורים וילדים שפנו לטיפול עדיין “נותחו” בכלים פסיכולוגיים. גישה זו יצרה עומס ולחץ על כתפי הילד וההורים, בעוד הראשון חש שאינו עומד במשימה התפתחותית המצופה ממנו, ואילו ההורים חשים אשמה על חוסר הצלחה וחוסר מסוגלות. יחד עם זאת, כיום אנו יודעים כי המקור הוא פיזיולוגי מעיקרו, גם אם להרטבה עצמה יכולים להתלוות עניינים רגשיים כמו מבוכה, אשמה, כעסים וכדומה.

 

ולגבי הנטייה התורשתית, הורים רבים המגיעים אל המרפאה שלנו נזכרים לפתע כי גם הם בעצם הרטיבו עד לגיל מאוחר יחסית. אכן, קיים מרכיב תורשתי בהרטבת לילה, הקשורה לחוסר בשלות של התקשורת בין מערכת העצבים לשלפוחית השתן. במעמד זה יש הורים שנבהלים ומספרים שהרטיבו עד גיל “ממש מאוחר”, אפילו עד גיל ההתבגרות, וחוששים שגם ילדם עלול להרטיב לאורך שנים רבות. אנו מרגיעים אותם ומסבירים כי ההיבט התורשתי אינו מחייב שהילד ייגמל מהרטבה בדיוק באותו הזמן של ההורה, ולמעשה, מאחר שפניתם אלינו (אפשר כבר בגילאי 3 – 4), יש סיכוי טוב שהגמילה תהיה מהירה בהרבה.

 

כמה מילים על תרופות

מאחר ומדובר בבעיה פיזיולוגית, אין פלא שקיימות תרופות המסייעות לבעיית הרטבה בלילה, ובעיקר מדובר בנוביטרופן ובמינרין, הגורמות להגדלת הנפח של שלפוחית השתן ולהקטנת הנוזלים שהכליות מעבירות אליה. אכן, התרופות יכולות לספק תוצאות מיידיות והילדים לרוב לא מתנגדים אליהן, שכן הן נמצצות ככמוסה בטרם שהולכים לישון. יחד עם זאת, חשוב להבין כי התרופות לא באמת מטפלות בשורש הבעיה והילדים שנוטלים אותן כמעט תמיד יחזרו להרטיב כעבור זמן קצר. מעבר לכך, רק כ- 6 מתוך 10 ילדים בכלל מושפעים מתרופות אלו. מסיבה זו, הן מומלצות במיוחד לשימוש כאשר יש צורך בפתרון נקודתי למצב מסוים, למשל אם יוצאים לטיול או ללינה אצל חבר.

 

לפרטים נוספים על הרטבה במיטה ולקביעת פגישת היכרות ואבחון במרפאות ד”ר קושניר, פנו אלינו בטלפון 03-6-255-255.

דילוג לתוכן