כ 20% מהילדים המרטיבים בלילה מרטיבים גם בזמן ערות. התופעה באה לידי ביטוי בדרך כלל בכתמים קטנים, עיגולים, ההולכים ומתרחבים על הבגד. כאשר מציעים לילדים אלה ללכת לשירותים הם בדרך כלל משיבים כי הם לא מרגישים צורך. גם כאשר צופים בהם עושים מאמץ להתאפק ( מדדים מרגל אחת לשניה או מצליבים רגלים בכח ) הם ממשיכים לטעון כי לא מרגישים כל צורך. דקה או שתיים לאחר מכן מופיע כתם על הבגדים. הורים רבים מסבירים תופעה זו בכך שהילד עסוק ומרוכז בדברים אחרים או חושש להפסיד משהו . הסבר זה נראה הגיוני אך למעשה אם כך היה הדבר היינו כולנו מסתובבים עם כתמי שתן על הבגדים. כולנו , גם ילדים וגם מבוגרים עסוקים ומרוכזים בדברים שונים ולמרות זאת יודעים לשלוט ולהתאפק באופן מושלם. יש גם כאלה הכועסים מאד על הילד ומשערים כי מדובר כאן בהתנהגות מכוונת. ובכן – המצב לא כל כך פשוט. ישנם מקרים המגיעים אלינו למרפאה בהפניית רופא עור בשל פריחות ודלקות מתמשכות. מציקות ומכאיבות ולמרות זאת ממשיכים לטפטף. נראה כי מספר גורמים תורמים להתהוות התופעה.
אל ייאוש – יש פתרון
א. כאשר מדובר בהרטבת יום הנלוויית להרטבת לילה – התמקדות בטיפול התנייתי באמצעות זמזם הרטבה בבעיית הלילה פותרת גם את בעיית ההרטבה ביום כמעט בכל המקרים.
ב. כאשר מדובר בהרטבת יום בלבד ( זוהי תופעה נדירה במיוחד ) ללא הרטבה בלילה מומלץ לפעול על פי ההנחיות הבאות:

יש לקחת את הילד לשירותים אחת ל 45 דקות בכל זמן שהוא נמצא ליד אחד מההורים. ההדגשה היא על לקחת. לא להציע, לא לבקש, פשוט לקחת פיזית ביד ולנסות להשתין באסלה. גם אם הילד מתנגד, אומר שאין לו, מבטיח לעשות אחר כך, בכל מקרה, לא לוותר. הילד חייב ללכת לשירותים ולנסות. חייב לנסות לא חייב לעשות. השהייה בשירותים כשתי דקות כל פעם. ברוב המקרים יש שיפור משמעותי אחרי שבועיים. אז עוברים לתדירות של כל שעה וחצי, אח”כ לתדירות של כל שעתיים וחצי ובהדרגה מצמצמים את מעורבות ההורים עד אשר אין צורך להתערב כלל. במהלך הטיפול, כל פעם שהילד הולך לשירותים מיזמתו הוא מבטל את הלקיחה הבאה על ידי ההורים ( למשל לקחו אותו בחמש. הפעם הבאה היא שש. ב חמש ועשרים הילד הולך מיזמתו – הוא ביטל את הלקיחה של שש).
בנוסף לפעולות הנ”ל מומלץ לבצע גם בדיקת רופא ילדים ובמיוחד בדיקת אולטרה סאונד של דרכי השתן.

דילוג לתוכן