אנקופרזיס – חרדת אסלה, עצירות, התלכלכות ובעיות יציאות נוספות באות לידי ביטוי באופנים שונים

מגוון טיפולים בהתאם לאופי הבעיה

בעיות ביציאות (אנקופרזיס) וגורמיהן

התופעה המשותפת למכלול הבעיות הנקראות אנקופרזיס (בעברית: הצטאות) היא הימנעות קיצונית מישיבה על האסלה לשם ביצוע יציאה. לבעיה יש ביטויים שונים: התעקשות ליציאות בחיתול בלבד, יציאות בבגדים בכל מיני פינות ותנוחות, יציאות מלאות בבגדים, יציאות חלקיות בבגדים, עצירות מתמשכת של מספר ימים, ועוד.
על-פי המודל שפיתח ד”ר ברוך קושניר, מקור הבעיה הוא בחרדה קיצונית או בהרגל מושרש ועוצמתי השולטים בילד ומונעים ממנו לבצע יציאה באסלה.

עקרונות הטיפול

ד”ר ברוך קושניר וצוות מרפאתו פיתחו שורה של טיפולים חדשניים המותאמים לסוגי הבעיות השונות. מדובר בטיפולים התנהגותיים המיועדים לספק את החוויה המתקנת ולהכחיד את החרדה המשתקת. לאחר למידת מאפייני הבעיה, נבנית עבור הילד ומשפחתו תכנית פעולה התנהגותית לעבודה עצמית בבית. בחלק גדול מהמקרים מספיקה פגישה אחת עם ההורים. לעתים נדרשת תכנית אינטנסיבית המבוססת על הדרכת הורים מפורטת במרפאה ולאחר מכן הדרכה וליווי יומיומיים בטלפון במשך מספר שבועות.

התהליך הטיפולי

1

פגישת אבחון ראשונית

ד”ר ברוך קושניר יפגש אישית אתכם ההורים לשם למידה יסודית של הבעיה ובחירת ההתערבות הטיפולית

2

תכנית טיפול עצמאית

בשיתוף עם ההורים, תעוצב תכנית פעולה התנהגותית אשר תיושם בבית

3

ליווי לפי הצורך

במהלך הטיפול ד”ר קושניר יעמוד לרשותכם בתמיכה טלפונית ובפגישת מעקב נוספת במרפאה בהתאם לצורך

2

תכנית טיפול אינטנסיבית

בשיתוף עם ההורים תעוצב תכנית פעולה התנהגותית בת מספר שבועות אשר תיושם בבית. תוכנית זו תכלול הדרכה טלפונית יומיומית ללא הגבלת זמן או מספר שיחות עד לפתרון הבעיה

3

ליווי יומיומי

דיווח על הפעולות הטיפוליות ועל תגובות הילד ובהתאם לכך קבלת הנחיות לגבי פעולות טיפוליות ליום שלמחרת.

4

סיום הטיפול

נפרדים בשמחה אך זמינים לעזרה ולתמיכה נוספים בהתאם לצורך.

מטופלים מספרים

ילד בן 5

חרדת אסלה - סיפור הצלחה בן יומיים

לא האמנו שנהייה בין אלה שישלחו מכתב תודה כל כך מהר על טיפול כה מוצלח.... יותר מכל היה חשוב לנו לשתף את באי האתר שתוהים האם להתחיל טיפול... לא לחשוב, פשוט לעשות! לטובת הילד ואף יותר, לטובת השקט הנפשי של ההורים.
אז מה היה לנו שמה?
ילד שנגמל כבר בגיל שנתיים מחיתול, יום ולילה, אך סרב בכל תוקף לעשות קקי מחוץ לחיתול. בתחילה אמרנו, לא נלחץ... הוא עדיין קטן... זה בטוח יבוא לבד... ואז הגיע גן עירייה, רואים ושומעים איך כל הילדים בני גילו כבר נגמלו מזמן ופתאום קולטים שאין לנו פרטנר לבעיה. ניסינו כל שיטה - הצענו סיר, הצענו סולם לאסלה, הצענו אפילו שיעשה בטבע (כמו הכלב...) אבל כלום... הילד בשלו... לא מוכן לשמוע על הורדת החיתול. וכך הגענו לגיל 4.5 עדיין עם חיתול. עד שיום אחד באמצע הקקי, נפל החיתול ושוב הצענו לעשות קקי בשירותים. להפתעתנו הרבה, הוא הסכים לשבת באסלה ואף עשה. יום למחרת הצענו אסלה ושוב, הלך בשמחה ובלי בעיות... הכל התחיל ביום השלישי לשמחה. לפני שינה הצענו לו קקי והוא טען שאין לו (ילד שעושה כל יום). יום למחרת שוב טען שאין לו ואז כבר הנחנו שהבעיה מתחילה. ואכן, התחילו ימים של עצירות בני 6-4 ימים, הילד מתפתל מכאבי בטן, עומד על הראש כדי להבטיח שהקקי לא יצא ומבקש כל אחר צהריים כשחוזר הביתה ללכת לישון כדי לא להתמודד עם הכאב... מיותר לציין את המתיחות הרבה שהייתה בבית. נסיונות בטוב, איומים, חיבוקים, צעקות - כלום לא עזר...
עד שהחלטנו לחפש באינטרנט עזרה ואפילו לא ידענו איך לקרוא לזה. בחיפוש ברשת נתקלנו באתר של ד"ר קושניר, עברנו על מכתבי התודה וחייבים להודות שהיינו סקפטים לגבי הטיפול, אופן הטיפול וההצלחה המובטחת (אחרי הכל יש מקרים רבים וילדים שונים). אבל מאחר והמצב בבית היה בלתי נסבל, הבטחנו לנסות כל טיפול כדי שהסיוט ייגמר.
פנינו לד"ר קושניר שהיה מאוד (!) שירותי וענייני. פגישה מהירה, הכוונה קצרה, שינוי פרספקטיבה שאנחנו עושים את הדבר הנכון גם אם הדרך נראית קצת מוזרה וכבר באותו הערב שהתחלנו בטיפול הצלחנו! יום למחרת ההצלחה חזרה על עצמה! אבל ההפתעה הגדולה היא שביום השלישי הילד ביקש לעשות בלי "תרופה". נתנו לו את ההזדמנות והוא הצליח. וכך גם יום למחרת ועד היום!!! חצי שנה עברה, היום הילד בן 5 ועושה כל יום דרך קבע, אפילו מחוץ לבית ובטבע...
פשוט לא יאומן איך כל המשפחה סבלה במשך כחודשיים ותוך יומיים הכל נפתר.
אז רצינו להגיד תודה ענקית לד"ר קושניר על השיטה המוצלחת, על הליווי הצמוד לאורך הטיפול (הליווי היה מעבר ליומיים עד הבטחה מלאה שאין רגרסיה), על הביטחון שנתן לנו בצדקת הדרך ובכלל, על היותו בן אדם לבבי וד"ר בחסד.
ישר כח!

הבן שלנו הצליח להתגבר על חרדותיו

נ' שלנו כמעט בן 4. עד לפני שלושה שבועות חייו וחיינו התנהלו סביב היכולת לעצור את היציאות הטבעיות בכל דרך אפשרית - מצידו והמאמץ הרב לשכנעו להמנע מכך - מצידנו.
כהורים מנוסים לילדים בוגרים יותר הופתענו מעצם התופעה.
נ. לא הסכים לשבת על אסלה, במשך ימים נמנע מלהתרוקן, סבל בשל כך מכאבי בטן וכל תשומת ליבו הופנתה לעצירת צרכיו. התסכול המשפחתי היה רב.

בהמלצה חמה פנינו לד"ר קושניר.

היום שלושה שבועות אחרי מתרוצץ לו בבית ילד חדש.
זה נ' שמבקש לשבת על האסלה.
זה נ' שהופך כל יציאה לחגיגה שלמה.
זה נ' שמאושר לראות את תחתוניו נקיים בסוף היום לפני המקלחת.

אין מאושרים מאיתנו.

בשם נ' וכל משפחת ה' שלוחה לך ד"ר קושניר תודה והוקרה.

  • עוד סיפורי הצלחה

שאלון אבחון

שאלונים אלה מאפשרים לנו לקבוע את מידת התאמת הילד לטיפול ולענות על שאלותיכם השונות. אין צורך לציין פרטים מזהים על הילד אלא רק פרטים אשר יאפשרו לנו ללמוד את הבעיה ולהעביר אליכם את התיחסותנו.

בברכה,
ד"ר ברוך קושניר

בחר את כל האפשרויות הנכונות לילד:

תפריט
דילוג לתוכן