03-6-255-255

אנקופרזיס – אבחנה וטיפול

 

בעיות התלכלכות בצואה והימנעות מביצוע יציאות באסלה, יוצרות קושי רב בקרב הילד והוריו ואליהן מתלוות בעיות רגשיות הנוטות להחמיר ללא טיפול. על כן, חשוב מאוד לאבחן את המצב ולקבוע בהתאם לכך תוכנית התערבות התנהגותית, אשר תאפשר לילד להתגבר על המצב הרגשי המשתק אותו. אחת הקטגוריות המרכזיות של בעיות התלכלכות בצואה נקראת אנקופרזיס, אותה מאבחנים ובה מטפלים במרפאתו של ד”ר ברוך קושניר.

 

מה זה בכלל אנקופרזיס?

 

המשמעות של אנקופרזיס היא התלכלכות של הבגדים בצואה באופן חוזר ונשנה, בעוד הילד אינו מצליח לשלוט במצב מרצונו ומבלי שקיים פגם פיזי ברור. המילה העברית לאנקופרזיס היא הצטאות, כאשר אחד המאפיינים הבולטים הינה הימנעות דרסטית מישיבה על האסלה לביצוע יציאות. בתוך כך אנקופרזיס עשויה להתבטא באופנים שונים, למשל יציאות בבגדים שמבוצעות בתנוחות ופינות שונות, יציאות בחיתול בלבד, יציאות מלאות או חלקיות בבגדים, עצירות לאורך מספר ימים, ועוד. יש לציין כי קיים הבדל בין מצב של אנקופרזיס לבין מצבים אחרים הקשורים בצואה, שכן, הסיבה המרכזית היא ככל הנראה רגשית הרי שבאנקופרזיס לילד אין שליטה רצונית על פעולת המעיים. לעומת זאת, קיימים מצבים בהם מסיבה רגשית כזו או אחרת, הילד מתלכלך בצואה או משחק בצואה, אולם הוא מבטא קושי רגשי מסוים ולמעשה יש לו שליטה רצונית על המעיים. לפי המודל שד”ר ברוך קושניר פיתח, בעיית התלכלכות בצואה (אנקופרזיס), מקורה בהרגל מורש וחזק מאוד או בחרדה חזקה אשר למעשה שולטים בילד ולא מאפשרים לו לבצע יציאות באסלה.

 

אבחנה וטיפול באנקופרזיס

 

ניתן להבין, אם כן, כי בכל הקשור אל אנקופרזיס אבחנה הינה חשובה ביותר על מנת להבדיל ממצבים אחרים. את האבחנה מבצע ד”ר ברוך קושניר בפגישה הראשונה עם ההורים במרפאה. בפגישה זו ישוחח ד”ר קושניר עם ההורים, ילמד את הבעיה באופן יסודי ובהתאם לכך יתווה את ההתערבות הטיפולית עם הילד והוריו. במרפאתו של ד”ר קושניר פותחו טיפולים חדשניים המתאימים גם לאנקופרזיס, וזאת בדגש התנהגותי המיועד לספק חוויה מתקנת ולהכחיד את החרדה שגורמת לשיתוק. יש להדגיש כי במקרים רבים ניתן להסתפק בפגישה הראשונה עם ההורים, ולאחר מכן נבנית תוכנית ההתערבות ההתנהגותית שאותה מיישמים בבית באופן עצמאי. יחד עם זאת, לעיתים קיים צורך בהתערבות יותר אינטנסיבית הכוללת הדרכת הורים במרפאה, ובמשך גם ליווי והדרכה על בסיס יומי בטלפון לאורך כמה שבועות.

 

לפרטים נוספים על אנקופרזיס, אבחנה וטיפול, ולקביעת פגישת היכרות ואבחון במרפאה, הנכם מוזמנים להתקשר לטלפון 03-6-255-255.

דילוג לתוכן