03-6-255-255

גמילת לילה

“האסלה הקסומה” – המחזמר שגמל אלפי ילדים!

בניגוד לגמילה מחיתולים במהלך היום, גמילת לילה מתרחשת בדרך כלל בגילי שנה עד שנתיים וחצי באופן טבעי וללא כל התערבות חיצונית. למעשה, זה הוא תהליך פיזיולוגי המתקיים לאחר הבשלה של מערכת רפלקסים האחראית על שלפוחית השתן. דבר המאפשר לילד להתעורר כאשר חש שלפוחית שתן מלאה או להתאפק ולהמשיך לישון ללא הרטבה במיטה.

איך גומלים ילד מחיתול בלילה

לעתים גמילה מחיתול בלילה מתאחרת, ואז רצוי לנסות אחת מהשיטות המפורטות בהמשך. אך לפני, יש לוודא את רמת מוכנות הילד אשר באה לידי ביטוי במספר תחומים:

  1. תחום פיזיולוגי– כאשר הילד מודע ומזהה את תחושת הלחץ בשלפוחית ובמעי כאשר כיס השתן מלא.
  2. תחום פיזי– פיתוח מיומנות מוטוריקה עדינה וגסה.
  3. תחום רגשי- כאשר ילד מחקה את המבוגרים ממנו ומרגיש צורך לנהוג כמוהם.
  4. תחום תפיסתי– מוכנות של הבנה ותפיסה כי כאשר השלפוחית מלאה, יש לתת גירוי הולם של איפוק עד הגעה לאסלה וריקון הנוזלים.

חשוב לציין כי מרבית הילדים יביעו מוכנות סביב גילי שנה וחצי ושנתיים וחצי, אולם, בתהליך הגמילה לא פחות חשובה היא מוכנות ההורים, אשר תסייע רבות לתהליך ותקבע את אופיו ומידת הצלחתו. כאמור, במידה וההורים לא מוכנים, התהליך יכול להיות קשה ומתסכל. כמובן שהדבר כלל לא אמור להיות כך, תהליך הגמילה צריך להיות נעים וזורם. אז לפני שאתם מחליטים להתחיל בתהליך גמילה עם ילדכם, גייסו את הפניות הרגשית, המוכנות והסבלנות שלכם. מלאו את חלקכם על מנת להעניק לילד חווית גמילה חיובית, יעילה וקצרה. זאת משום שגמילה מהווה גורם משמעותי בעיצוב הדימוי העצמי והביטחון העצמי של הילד שלכם.

במרבית המקרים הילד נראה מפותח ופיקח, עצמאי בחלק משגרת היומיום שלו ומתקשר היטב עם סביבתו. לכן, נוצר אצל הילד מעין פער, בין התפקוד במהלך היום לבין התפקוד במהלך הלילה, שלהורה קשה לחוות ולהתמודד איתו. מדוע הילד המופלא הזה זקוק לחיתול בלילה כמו תינוק? יש לזכור שלפעמים גם לילד עצמו זו התמודדות לא פשוטה, זה יכול לגרום לו לתסכול ואף לפגוע בדימוי העצמי שלו.

גמילת לילה מחיתולים- שיטות:

  • להסיר את החיתול בלילה במקביל להסרת החיתול במהלך היום (במסגרת הליך גמילה יזום על ידי ההורים על מנת לזרז את תהליך הגמילה הטבעי). בשיטה זו, יש לאפשר לילד ללכת לישון ללא התערבות מיוחדת כמו הגבלת שתייה, הקפדה מיוחדת על התפנות בשירותים לפני השינה או הערות יזומות לשירותים במהלך הלילה. כמו כן, השתדלו בכל שלב לא להפעיל לחץ על הילד לעשות פעולה הקשורה לגמילה.

חלק מהילדים מגיבים טוב ליוזמה הורית של גמילת לילה, חיתולים יבשים והפסקת הרטבת לילה ניתן לראות במקביל להתקדמות בגמילה ביום.

מומלץ להקצות לתהליך פרק זמן מוגבל של כשבועיים. אם רואים עלייה בשכיחות הלילות היבשים בפרק זמן זה, ניתן להסיק כי אכן הילד הולך ונגמל בלילה. אם לא רואים מגמת שינוי והילד ממשיך להרטיב, אפשר לחזור לשימוש מלא בחיתול ולהמתין עוד כמה שבועות/חודשים. במהלך ההמתנה יש לצפות בילד ולהבין מהם המחסומים והקשיים שלו בתהליך הפרידה מהחיתול. האם הילד יודע לזהות תחושה של שלפוחית שתן מלאה, האם חושש מהאסלה וכן הלאה. לאחר מכן, בנו תכנית מסודרת המבוססת על ההבנות החדשות שלכם ופעלו על פיה.

במצב כזה, ניתן גם להתחיל טיפול באמצעות זמזם הרטבה, אשר מיושם בהצלחה רבה כבר מגיל שלוש וניתן לבצעו גם תוך כדי שימוש בחיתול.

  • להסיר את החיתול בלילה כאשר הילד מזה תקופה ממושכת גמול לחלוטין במהלך היום אך עדיין מרטיב בלילה. כאן פועלים באופן זהה להנחיות שתוארו בסעיף הקודם.

רעיון מומלץ לפני ובמהלך גמילה הוא לעשות שימוש ב“האסלה הקסומה”. מדובר במחזמרשסייע לאלפי ילדים בתהליך הגמילה מחיתולים וכך, המעבר לשימוש באסלה הפך לפשוט ומהיר יותר. באמצעות המחזמר ההורים והילדים נחשפים למגוון המכשולים והאתגרים שהם עשויים להיתקל בהם בתהליך הגמילה, כגון פספוסים, ומלמד כיצד להתגבר ולהימנע מהם בעזרת רעיונות יצירתיים.

גמילה מחיתול בלילה

היכנסו וקראו מידע נוסף איך גומלים מחיתול בלילה. כמו כן, מוזמנים אל מרפאות ד”ר ברוך קושניר, עם ניסיון מעל שלושים שנות ניסיון במתן עזרה מקצועית בנושא גמילה מחיתולים. שיטות הטיפול שלנו מתחדשות ומתעדכנות כל העת, לצד מחקר ואף פרסום מאמרים בספרות המקצועית. אנשי צוות המרפאה הם פסיכולוגים אשר עובדים בהדרכתו וליוויו של ד”ר ברוך קושניר. כמו כן, הם בעלי הכשרה והתמחות בתחום טיפול בבעיות הרטבה ושליטה בסוגרים. חשוב לציין כי במרפאתנו עושים שימוש באמצעים טכנולוגיים, בין המתקדמים בעולם. בשל כך, ניתן לבצע התאמה אישית של כל מכשיר לכל צורך של המטופלים.

הצוות המקצועי שעובד במרפאתנו יעניק לכם הדרכה מפורטת, ליווי, הדרכה ותמיכה לאורך כל תקופת הטיפול. בנוסף לפגישות המעקב שיש לבצע במרפאה, אנחנו זמינים עבור המטופלים בכל שאלה באמצעות הטלפון והאינטרנט. לקבלת מידע נוסף וקביעת תור לייעוץ מקצועי או לקבלת אבחון,חייגו 03-6255255.

דילוג לתוכן