03-6-255-255

גמילת לילה

“האסלה הקסומה” – המחזמר שגמל אלפי ילדים!

בניגוד לגמילה מחיתולים במהלך היום, גמילת לילה מתרחשת בדרך כלל בגילי שנה עד שנתיים וחצי באופן טבעי וללא כל התערבות חיצונית. למעשה, זה הוא תהליך פיזיולוגי המתקיים לאחר הבשלה של מערכת רפלקסים האחראית על שלפוחית השתן. דבר המאפשר לילד להתעורר כאשר חש שלפוחית שתן מלאה או להתאפק ולהמשיך לישון ללא הרטבה במיטה.

בשל כך, לא נכון לחשוב כי הרטבת לילה נובעת משינה עמוקה. מרבית האנשים, הן מבוגרים והן ילדים ישנים עמוק ואינם מרטיבים. לכן, אפשרו לילדכם לשחק ולהתרוצץ כרצונו במהלך היום ואל תכפו עליו מגבלות למיניהן על מנת למנוע הרטבה, כגון שעת שינה מוקדמת. הניסיונות הללו ייכשלו.  

כמו כן, מומלץ לא להעיר את הילד להתפנות באמצע הלילה, פעולה זו תמנע הרטבה באותו הלילה, אך לא תסייע לפתח יכולת שליטה עצמאית בשלפוחית השתן. מעבר לכך, פעולה זו יכולה לפגום באיכות השינה של ילדכם ואף לגרור ויכוחים ועימותים מיותרים עבור שני הצדדים. בנוסף לזאת, אין להכריח את הילד להתפנות לפני הכניסה לשינה, הפעלת לחץ היא פעולה מיותרת גם כאן, השאירו את ההחלטה בידי ילדכם.

זאת ועוד, אפשרו לילדכם להתנהג רגיל לחלוטין לפני הכניסה לשינה, ואפשרו לו לשתות בחופשיות מוחלטת כרצונו. הרטבת לילה כאמור כלל אינה נובעת משתיית יתר טרם השינה. ילד שאינו מרטיב חש את שלפוחית השתן הגדושה ומתעורר לשירותים, זה הוא מצב אידיאלי שרוצים להשיג גם עבור הילד המרטיב. 

זכרו כי הרטבת לילה של ילדכם היא אינה נובעת עקב טעות שלכם בתהליך הגמילה! למעשה, לא קיימת דרך אחת נכונה, לכן מיותר לחפש ולהתמקד ב”טעויות” או בתחושות אשם בנושא זה.  מלאו את חלקכם על מנת להעניק לילד חווית גמילה חיובית, יעילה וקצרה. זאת משום שגמילה מהווה גורם משמעותי בעיצוב הדימוי העצמי והביטחון העצמי של הילד שלכם.

איך גומלים ילד מחיתול בלילה

לעתים גמילה מחיתול בלילה מתאחרת, ואז רצוי לנסות אחת מהשיטות המפורטות כאן:

א. להסיר את החיתול בלילה במקביל להסרת החיתול במהלך היום (במסגרת הליך גמילה יזום על ידי ההורים על מנת לזרז את תהליך הגמילה הטבעי). בשיטה זו, יש לאפשר לילד ללכת לישון ללא התערבות מיוחדת כמו הגבלת שתייה, ללא הקפדה מיוחדת על התפנות בשירותים לפני השינה או הערות יזומות לשירותים במהלך הלילה. כמו כן, השתדלו בכל שלב לא להפעיל לחץ על הילד לעשות פעולה הקשורה לגמילה.

חלק מהילדים מגיבים טוב ליוזמה הורית של גמילת לילה, חיתולים יבשים והפסקת הרטבה לילית ניתן לראות במקביל להתקדמות בגמילה ביום. מומלץ להקצות לתהליך פרק זמן מוגבל של כשבועיים. אם רואים עלייה בשכיחות הלילות היבשים בפרק זמן זה, ניתן להסיק כי אכן הילד הולך ונגמל בלילה.

אם לא רואים מגמת שינוי של הרטבה לילית אצל ילדים, אפשר לחזור לשימוש מלא בחיתול ולהמתין עוד כמה שבועות/חודשים.

כמו כן, במצב כזה ניתן גם להתחיל טיפול באמצעות זמזם הרטבה, אשר מיושם בהצלחה רבה כבר מגיל שלוש וניתן לבצעו גם תוך כדי שימוש בחיתול. מרבית הילדים אשר לא נגמלו באופן טבעי מהרטבת לילה, מתאימים לטיפול באמצעות זמזם הרטבה.

הטיפול אינו יכול להזיק, אלא להיפך, הוא בעל השפעות חיוביות משמעותיות רבות. האווירה הכללית בבית משתנה לטובה, נטל הכביסות פוחת, הכעסים משני הצדדים (הן מההורה והן מהילד( פוחתים ונעלמים ואף דימויו העצמי של הילד משתפר פלאים.

אפילו אם ניסיתם בעבר טיפול מסוים ללא הצלחה, כאן- כאשר מבצעים את הטיפול כהלכה במסגרת מקצועית, כולל הדרכה, ליווי ומעקב כראוי- הגמילה תצליח!

ב. להסיר את החיתול בלילה כאשר הילד מזה תקופה ממושכת גמול לחלוטין במהלך היום אך עדיין מרטיב בלילה. כאן פועלים באופן זהה להנחיות שתוארו בסעיף הקודם.

גמילה מחיתול בלילה

אם עולים לכם חששות, היכנסו וקראו מידע נוסף אודות טיפים לגמילה מחיתולים בלילה. כמו כן, מוזמנים אל מרפאות ד”ר ברוך קושניר, עם ניסיון מעל שלושים שנות ניסיון במתן עזרה מקצועית בנושא גמילה מחיתולים. שיטות הטיפול שלנו מתחדשות ומתעדכנות כל העת, לצד מחקר ואף פרסום מאמרים בספרות המקצועית. אנשי צוות המרפאה הם פסיכולוגים אשר עובדים בהדרכתו וליוויו של ד”ר ברוך קושניר. כמו כן, הם בעלי הכשרה והתמחות בתחום טיפול בבעיות הרטבה ושליטה בסוגרים. חשוב לציין כי במרפאתנו עושים שימוש באמצעים טכנולוגיים, בין המתקדמים בעולם. בשל כך, ניתן לבצע התאמה אישית של כל מכשיר לכל צורך של המטופלים.

הצוות המקצועי שעובד במרפאתנו יעניק לכם הדרכה מפורטת, ליווי, הדרכה ותמיכה לאורך כל תקופת הטיפול. אנו מעניקים לכם את הטיפול לביצוע אצלכם בבית! תתקיים שיחת אבחון והדרכה באמצעות הזום עם המטפל/ת האישי שלכם, וכן כל הציוד אשר נדרש לתהליך, יישלח אליכם עם שליח עד פתח ביתכם.

בנוסף לפגישות המעקב, המטפל/ת האישי שלכם יעניק לכם הדרכה ותמיכה מלאה בכל נושא לכל אורך התהליך. מלבד זאת, אנו זמינים בכל שאלה באמצעות הטלפון והאינטרנט.

לקבלת מידע נוסף וקביעת תור לייעוץ מקצועי או לקבלת אבחון, חייגו 03-6255255.

דילוג לתוכן